Klucze dynamometryczne Beta: jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego warsztatu
Co warto dowiedzieć się o podnośnikach warsztatowych?
Podnośnik warsztatowy to niezbędny element wyposażenia warsztatu samochodowego lub zakładu wulkanizacyjnego. Podnośniki są również częściej spotykane w prywatnych garażach. Jakie są fakty na temat tych urządzeń? Zachęcamy do lektury!
Rodzaje podnośników warsztatowych
Dostępnych jest wiele modeli podnośników warsztatowych, z których każdy ma inny udźwig, wielkość, sposób działania czy przeznaczenie. Niektóre podnośniki mogą podnosić samochody ciężarowe, podczas gdy inne mogą podnosić silnik w pionie. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane typy podnośników warsztatowych.
Podnośnik samochodowy
Podnośnik samochodowy (lub podnośnik do ciężarówek) to urządzenie podnoszące, które może podnosić różnego rodzaju pojazdy, takie jak samochody osobowe, ciężarówki, motocykle i maszyny rolnicze. Istnieją trzy rodzaje podnośników: podnośniki hydrauliczne, podnośniki pneumatyczne i podnośniki mechaniczne. Istnieje wiele rozmiarów i udźwigów podnośników, spośród których mogą wybierać mechanicy.
Do najpopularniejszych typów podnośników samochodowych należą:
Podnośniki kolumnowe
Podnośniki kolumnowe to częsty widok w warsztatach samochodowych. Możemy wyróżnić podnośniki jednokolumnowe, które mogą unieść do 3 ton oraz podnośniki dwukolumnowe, które mogą unieść do około. Podnośniki czterokolumnowe, o wadze 6-7 ton, mają udźwig do 5,5 tony. Podnośniki sześciokolumnowe mogą podnieść 6-7 ton. Podnośniki ośmiokolumnowe mogą podnieść do 24 ton.
Podnośniki nożycowe
Podnośniki nożycowe to kolejny rodzaj podnośników. Są one bardzo małe i zajmują niewiele miejsca. Nie widzimy w nich żadnych elementów konstrukcyjnych, poza platformą. Podnośniki te świetnie sprawdzają się w małych warsztatach.
Rozróżniamy podnośniki nożycowe podprogowe i najazdowe. Są one łatwiejsze w montażu i mniej skomplikowane w budowie.
Istnieją również inne rodzaje podnośników warsztatowych:
- Podnośnik kanałowy - Podnośniki te montowane są w kanale rewizyjnym. Istnieją modele z napędem hydraulicznym, pneumatyczno-hydraulicznym lub elektryczno-hydraulicznym. Podnośniki te mogą służyć do częściowego podnoszenia pojazdu i są przydatne podczas napraw i diagnostyki.
- Dostępnych jest wiele modeli podnośników przenośnych, w tym podnośniki teleskopowe lub podnośniki jednotłokowe.
- Podnośniki do skrzyń biegów - Te podnośniki warsztatowe są mocne i mogą podnosić i opuszczać skrzynie biegów. Ułatwia to prace naprawcze. Podnośniki pomagają zapewnić stabilność pojazdu.
- Podnośnik trapezowy, zwany też lewarkiem - Mały podnośnik o prostej konstrukcji, jego maksymalny udźwig wynosi około 1,5 tony.
- Podnośnik typu żaba - to niewielkie urządzenie, które może być wykorzystywane do podnoszenia samochodów, zwłaszcza osobowych, np. podczas wymiany opon. Ten podnośnik warsztatowy ma udźwig około 2,5 tony.
- Wciągnik łańcuchowy - Wciągnik łańcuchowy umożliwia podnoszenie i opuszczanie ciężkich przedmiotów w płaszczyźnie pionowej.
Na co zwrócić uwagę wybierając podnośnik warsztatowy?
Warto zwrócić uwagę na te kwestie przy wyborze najlepszego podnośnika warsztatowego:
- Wymiary - Duży, czterokolumnowy podnośnik nie sprawdzi się w małym warsztacie. Sprawi też, że nasza przestrzeń robocza nie będzie nadawała się do użytku. Jest to poważna kwestia.
- Maksymalny udźwig - To pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Nie ma znaczenia, czy podnośnikiem warsztatowym podnosimy samochody osobowe czy ciężarowe.
- Działanie podnośnika - Możemy kupić małe podnośniki warsztatowe ręczne, jak również podnośniki hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. Wszystko zależy od rodzaju pracy, jaką chcemy nim wykonać.
- Ceny podnośników - Opcji podnośników jest wiele. Możemy zakupić podnośnik ręczny za 100 polskich Lirów, lub specjalistyczny podnośnik nożycowy za 32000 polskich Lirów.
Podsumowanie
Istnieje wiele rodzajów podnośników warsztatowych, sprawdź ofertę. Są to zarówno małe podnośniki ręczne, jak i mocniejsze podnośniki budowlane, które mogą podnosić samochody ciężarowe i maszyny rolnicze. Przed zakupem podnośnika należy wziąć pod uwagę wiele czynników.