Jak ciąć drzewo piłą łańcuchową?


Do wszelkiego rodzaju prac leśnych, takich jak zrywka czy obalanie drzew, potrzebna jest odpowiednia wiedza, doświadczenie i przygotowanie. Ważne jest, aby znać przepisy bezpieczeństwa, specjalistyczny sprzęt, akcesoria, prawo leśne i szeroki zakres wiedzy technicznej. Czasami bardzo przydatna może okazać się również przezorność. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak używać pilarki do ścinania drzew. Pozwoli Ci to wykonać pracę sprawnie, bezpiecznie i szybko. Dowiesz się również, jak zabezpieczyć miejsce pracy oraz czym jest podcinka lub ścinka.

UPADEK DRZEWA - ŚRODKI OSTROŻNOŚCI W ZAKRESIE ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA

Ścinanie drzew to niebezpieczna czynność. Nawet małe drzewo może z łatwością ważyć setki kilogramów. Najbardziej niebezpieczna praca to ta, która polega na pielęgnacji i ścinaniu drzew.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy obejmują cztery główne grupy ryzyka:

  • upadek z wysokości
  • Uderzenie przez spadające gałęzie; - Uderzenie przez narzędzie pracy
  • Zranienie przez narzędzie pracy
  • Ryzyko odniesienia obrażeń dotyczy zarówno osób postronnych, jak i osób uczestniczących w upadku, które znajdują się w obszarze zagrożenia.

O czym należy pamiętać podczas usuwania drzewa z posesji? Przed rozpoczęciem obalania drzewa należy zabezpieczyć teren. Można to zrobić za pomocą kolorowej taśmy ostrzegawczej, słupków i barier. Strefa zagrożenia powinna być co najmniej dwa razy dłuższa od najdłuższej gałęzi.

Kolejnym ważnym elementem jest odzież robocza potrzebna do ścinki drzew (tzw. odzież ochronna). Bardzo przydatne są solidne i odporne na przecięcia buty ochronne oraz rękawice odporne na przecięcia. Należy przy tym pamiętać, że nie chodzi tu tylko o niebezpieczeństwo skaleczenia się piłą ręczną lub łańcuchową, ale również o otarcia o szorstką powierzchnię drzewa. Profesjonaliści uwielbiają spodnie odporne na przecięcia. Są one wykonane ze specjalnych włókien i zatrzymują ostrze przed przecięciem, dzięki czemu jest ono bezpieczniejsze.

Nie można nie wspomnieć o ochronie słuchu i wzroku. Gogle ochronne wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego są najczęściej używane podczas przycinania małych drzewek lub ich okrzesywania. Specjalne przyłbice leśne chronią oczy i twarz pracowników wykonujących trudniejsze zadania.

UPADEK DRZEWA NA WYSOKOŚCI

Czasami zachodzi konieczność pracy na wysokości w celu obalenia drzewa lub jego gałęzi. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ upadki z dużych wysokości są przyczyną największej liczby wypadków śmiertelnych. Nic więc dziwnego, że wszystkie działania muszą być dobrze zaplanowane.

Niezbędna jest specjalna odzież i sprzęt chroniący przed upadkiem. Stojaki do wspinaczki po drzewach pozwalają na bezpieczne i zwinne wspinanie się po pniach drzew. Eliminuje to konieczność stosowania rusztowań lub drabin. W przypadku bardziej zaawansowanych prac leśnych można stosować skomplikowane systemy asekuracyjne, takie jak uprzęże i liny.

JAKI SPRZĘT JEST DOSTĘPNY PRZY OBALANIU DRZEW?

Do prac związanych ze ścinką drzew leśnicy i drwale potrzebują różnego rodzaju sprzętu i maszyn. Najpopularniejsze są pilarki łańcuchowe. Te wszechstronne narzędzia mogą być używane nie tylko do ścinania drzew, ale także do ich późniejszej obróbki. Solidne siekiery lub toporki są dobre do mniej intensywnych prac. Dobry drwal zawsze ma dodatkowe haki do drewna, kapinosy i szczypce samozaciskowe. Do wycinania kłód z drewna można użyć piły do drewna.

JAK CIĄĆ DRZEWO PIŁĄ ŁAŃCUCHOWĄ INSTRUKCJA OBSŁUGI

Planowanie i przygotowanie są kluczem do sukcesu całej operacji. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do ścinania drzew i zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie. Zacznij od sprawdzenia terenu wokół drzewa. Zwróć szczególną uwagę na teren wokół drzewa, w tym na budynki, drogi i sieć trakcyjną. Upewnij się, że teren jest odpowiednio oznakowany i odgrodzony.

Następnie należy określić kierunek upadku. W tym przypadku ważne są co najmniej trzy czynniki. Zwróćmy uwagę na kierunek wiatru, wygląd i ułożenie gałęzi, a także naturalne ugięcie drzewa. Ważne jest, aby przewidzieć sytuację i pozwolić sobie na błąd. W tym celu należy oczyścić obszar, w którym drzewo może upaść oraz wyznaczyć za nim ścieżkę pod kątem około 45 stopni w każdą stronę. Pozwoli to na szybkie i bezpieczne przemieszczenie się z miejsca, w którym spodziewany jest upadek drzewa, nawet w mało prawdopodobnym przypadku nieoczekiwanego skrętu.

Trzecim krokiem jest oczyszczenie pnia drzewa. Można to zrobić za pomocą piły łańcuchowej, siekiery lub podręcznej piły. Można również nauczyć się, jak uruchomić piłę łańcuchową. Ma to na celu usunięcie pnia drzewa, aby można go było później przyciąć. Należy usuwać gałęzie znajdujące się poniżej wysokości ramion. Używanie piły łańcuchowej powyżej tej wysokości jest bardzo niebezpieczne.

Czwartym i najważniejszym krokiem jest przycięcie drzewa. Jeżeli wiesz, w jakim kierunku drzewo będzie upadać, możesz wykonać podcięcie. Należy je wykonać po stronie upadku drzewa, na wysokości od 30 do 50 cm i w odległości około 1/3 średnicy pnia w miejscu cięcia. Na czym polega to cięcie? Jest to klinowe cięcie w pniu drzewa. Składa się ono z cięcia poziomego i kątowego. Najważniejszą częścią operacji jest wykonanie rzazu ścinającego. Powinna ona znajdować się nieco wyżej niż cięcie podcinające, ale na przeciwległym końcu pnia. Cięcie ścinające jest łatwe do wykonania, ponieważ wystarczy wciąć się w pień drzewa i powoli przesuwać się w kierunku jego środka.

Na tym etapie należy pamiętać o co najmniej dwóch rzeczach. Aby piła nie zakleszczyła się i nie zamknęła szczeliny, należy zabezpieczyć rzaz ścinający za pomocą klinów. Po drugie, warto poświęcić trochę czasu na podziwianie drzewa w całej jego okazałości. Dzięki temu widać nie tylko miejsce cięcia, ale również koronę. Należy uważać na niespodziewane podmuchy wiatru, które mogą przyspieszyć upadek drzewa. Dzięki temu będziemy mogli przenieść drzewo dalej, na bezpieczniejszą odległość.

Prawdopodobieństwo upadku drzewa wzrasta wraz z zagłębianiem się w nie. Należy zwracać uwagę na skrzypiące dźwięki. Są to oznaki, że drzewo traci stabilność i może się przewrócić. Wystarczy kilka sekund, aby drzewo straciło stabilność i przewróciło się.