Klucze dynamometryczne King Tony: precyzyjne narzędzia dla profesjonalistów i pasjonatów
Jak uruchomić pilarkę spalinową? Uruchamianie pilarki łańcuchowej
Nadszedł czas na uporządkowanie ogrodu, ponieważ zbliża się jesień i kończy się lato. W chłodniejszych godzinach dnia można również przygotować drewno na opał. Można do tego celu wykorzystać klasyczne siekiery i toporki. Coraz więcej osób sięga jednak po zmechanizowany sprzęt ogrodniczy, a także po piły łańcuchowe do obróbki drewna.
Tego typu sprzęt ogrodowy nie jest dla każdego. Wymaga on wiedzy technicznej i ostrożnego obchodzenia się z nim. Jak uruchomić pilarkę łańcuchową, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji? Uruchomienie piły łańcuchowej może być trudne. Najpierw należy ustalić, jaki typ piły łańcuchowej jest dostępny. Pomoże to w podjęciu decyzji, jak uruchomić pilarkę.
RODZAJE PIŁ ŁAŃCUCHOWYCH
Na rynku istnieją trzy podstawowe typy pilarek łańcuchowych. Różnią się one głównie typem i zasilaniem. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pił łańcuchowych: spalinowe; akumulatorowe (bezprzewodowe) i elektryczne (przewodowe). Każdy typ ma swoje wady i zalety. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie konkretnego narzędzia. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami?
Akumulatorowe pilarki elektryczne są idealne do prac związanych z obróbką drewna w domu. Pilarki przewodowe można szybko zbudować i są lekkie. Do działania wymagają jednak stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Ponadto nie wytwarzają szkodliwych spalin i mają przystępną cenę.
Pilarki akumulatorowe są nowością na rynku sprzętu komputerowego. Stworzono je przy użyciu ultra wydajnych ogniw akumulatorowych, dzięki czemu są mocne i wytrzymałe, o długiej żywotności. Pilarki te znane są z tego, że są mobilne i praktycznie bezobsługowe. Nie wytwarzają spalin, a do działania wymagają jedynie w pełni naładowanego akumulatora. Jedynym problemem związanym z akumulatorowymi pilarkami łańcuchowymi jest czas pracy. Dzieje się tak pomimo tego, że wykorzystują one wydajne ogniwa i na pełnym naładowaniu mogą pracować zazwyczaj przez kilka godzin.
Pilarki spalinowe - Ten typ urządzeń ze względu na dużą moc wykorzystywany jest głównie przez profesjonalistów w branży drzewnej. Urządzenia z napędem benzynowym mogą być głośne, ciężkie i trudne do uruchomienia dla początkujących. Jeśli szukasz prostego narzędzia do okazjonalnych prac domowych, lepszym rozwiązaniem będzie wersja elektryczna.
JAK URUCHOMIĆ PILARKĘ SPALINOWĄ?
Czynności związane z uruchomieniem pilarki spalinowej można streścić w następujących krokach:
- Sprawdzenie stanu technicznego urządzenia.
- Upewnić się, że hamulec łańcucha jest włączony.
- Zdjąć osłonę ochronną łańcucha.
- Ustawić pilarkę na równym, twardym podłożu.
- Trzymaj stopę na tylnym uchwycie pilarki;
- Wyjąć linkę dławiącą.
- Przełączyć przełącznik na bieg jałowy
- Należy energicznie pociągnąć za linkę rozrusznika.
- W celu kompensacji należy lekko unieść pilarkę i przepustnicę.
Omówmy teraz czynności związane z uruchomieniem pilarki. Przed rozpoczęciem pracy należy upewnić się, że piła łańcuchowa została sprawdzona i jest w dobrym stanie technicznym. Ważne jest, aby uruchamiać pilarkę wyłącznie na wolnym powietrzu. Nawet krótkotrwała praca silnika spalinowego w zamkniętych pomieszczeniach może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Jeżeli w pobliżu znajdują się substancje łatwopalne,
Nie należy trzymać pilarki w jednej ręce i umieszczać jej na wysokości tułowia. Piła łańcuchowa jest wyważona, ale nie można przewidzieć jej reakcji na gwałtowne pociągnięcie za linkę rozrusznika. Próba uruchomienia pilarki w ten sposób może spowodować poważne obrażenia tułowia lub kończyn.
- Etap 1 - Przed uruchomieniem pilarki należy sprawdzić jej stan techniczny. Sprawdź, czy nie ma widocznych uszkodzeń i czy wszystkie płyny znajdują się w normalnych granicach. Należy pamiętać o dodaniu paliwa do silnika dwusuwowego. Jest to mieszanka benzyny z olejem w proporcji 50/1. Należy również uzupełnić zbiornik olejem, który posłuży do smarowania łańcucha.
- Krok 2 - Upewnij się, że hamulec łańcucha jest włączony. To zabezpieczenie jest standardowym wyposażeniem prawie wszystkich pilarek łańcuchowych. Hamulec łańcucha zatrzymuje łańcuch przesuwający się wzdłuż prowadnicy, ale nie wpływa na pracę silnika. Zatrzymuje on również pracę silnika, dzięki czemu można bez obaw uruchomić pilarkę. Patrząc z perspektywy operatora, dźwignia hamulca łańcucha znajduje się za uchwytem górnym. Aby uruchomić hamulec, należy przesunąć dźwignię do przodu.
- Etap 3 - Zdjąć osłonę piły łańcuchowej. Po zakończeniu pracy należy zawsze założyć osłonę łańcucha. Użytkowanie pilarki z założoną osłoną jest bezpieczniejsze. Nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, a wibracje podczas uruchamiania mogą spowodować poluzowanie osłony łańcucha. Zdejmowanie osłony łańcucha przy pracującym silniku jest bardzo niebezpieczne.
- Etap 4 - Umieść pilarkę na płaskiej, równej powierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ pilarka nie powinna być trzymana stopą na ziemi.
- Etap 5 - Piłę należy trzymać w dwóch miejscach: dłonią na górnym uchwycie i czubkiem na tylnych uchwytach.
- Krok 6 - Włączamy ssanie zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi. (Robimy to zawsze, gdy silnik jest zimny). Można to zrobić za pomocą małego pokrętła, lub podnośnika. Ssanie zwiększa zasobność mieszanki paliwowo-powietrznej, co poprawia start silnika i powoduje jego szybsze nagrzewanie się. Normalna praca nie powinna być zakłócona przez ssanie.
- Zasięgnij porady! Niektóre modele pilarek są wyposażone w pompę paliwową. Aby ułatwić rozruch, pompę należy wielokrotnie nacisnąć. Aby ułatwić rozruch, niektóre pilarki posiadają zawór dekompresyjny. Przy uruchamianiu silnika należy przestrzegać zaleceń producenta.
- Etap 7 - Zmień tryb pracy przełącznika pracy pilarki na tryb operacyjny. Silnik nie uruchomi się, jeśli tego nie zrobisz. Umiejscowienie przełącznika może się różnić w zależności od modelu, dlatego należy zapoznać się z instrukcją obsługi każdego modelu. Po zakończeniu pracy należy przełączyć przełącznik w pozycję spoczynku.
- Etap 8 - Gdy wszystko jest już w porządku, możemy uruchomić silnik naszej pilarki. Pociągnij delikatnie za linkę rozrusznika, aż poczujesz opór (moment, w którym tłok jest ściskany). Pociągnij za linkę energicznie, aż silnik się uruchomi. Trzymaj linkę rozrusznika w ręku niezależnie od tego, czy silnik się uruchamia czy nie. W przypadku wypuszczenia linki z rąk może dojść do uszkodzenia obudowy.
- Etap 9 - Po kilku próbach silnik pilarki powinien się uruchomić. Jednakże czasami może on pracować w sposób nieregularny. Aby zwiększyć prędkość obrotową silnika, należy kilkakrotnie zdławić łańcuch palcem wskazującym na dźwigni przepustnicy. Nie należy jednak odrywać piły łańcuchowej od podłoża. W zależności od modelu pilarki może się zdarzyć, że po rozpoczęciu przyspieszania następuje automatyczne odcięcie dźwigni przepustnicy. Jeśli tak nie jest, należy wyregulować ją ręcznie.
Po ustabilizowaniu się obrotów silnika możesz podnieść pilarkę, ale trzymaj palce z dala od dźwigni przepustnicy.
Dopiero po podniesieniu piły łańcuchowej należy zwolnić hamulec. Pociągnij dźwignię hamulca do siebie. Usłyszysz kliknięcie. Gdy prędkość przesuwu piły łańcuchowej wzrośnie, piła łańcuchowa będzie przesuwać się wzdłuż prowadnicy. Odpowiedzialne za to jest sprzęgło odśrodkowe, które automatycznie rozłącza się po wyłączeniu silnika.
URUCHAMIANIE PILARKI ELEKTRYCZNEJ
Elektryczne pilarki łańcuchowe są znacznie prostsze w obsłudze i konserwacji. Mają one jednak pewne ograniczenia wynikające z konieczności stałego dostępu do energii elektrycznej. Jak uruchomić elektryczną pilarkę łańcuchową?
Upewnij się, że urządzenie jest w dobrym stanie. Jeśli to konieczne, uzupełnij olej w łańcuchu.
Zdejmij osłonę łańcucha.
Przesunąć dźwignię hamulca łańcucha do pozycji odblokowania
W zależności od modelu naciśnij przycisk blokady bezpieczeństwa, jednocześnie naciskając wyłącznik główny.
Jak widać, elektryczne pilarki łańcuchowe są łatwiejsze w obsłudze niż spalinowe. Jednak pilarki akumulatorowe muszą być ładowane.
NAPINANIE ŁAŃCUCHA
Bez względu na to, jaką pilarkę posiadasz, pamiętaj o sprawdzeniu napięcia piły łańcuchowej przed jej uruchomieniem. Należy również sprawdzać je podczas przerw w pracy. Trwa to zaledwie kilka sekund, a jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa użytkownika. Zbyt napięty łańcuch może spowodować uszkodzenie prowadnicy, natomiast zbyt luźny może ześlizgnąć się z prowadnicy i spowodować obrażenia ciała.
Gdy łańcuch ściśle przylega do krawędzi prowadnicy, oznacza to, że jest prawidłowo napięty. Aby sprawdzić prawidłowe napięcie łańcucha należy przytrzymać go w połowie długości dolnego końca prowadnicy i pociągnąć do tyłu o kilka milimetrów. Jeżeli po zwolnieniu napięcia łańcuch powróci do pierwotnej pozycji, oznacza to, że jest prawidłowo napięty. Do regulacji napięcia łańcucha służy specjalna śruba napinająca. Miejsce i sposób jej dokręcenia zależy od modelu pilarki. Ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi.