Jaką wiertarkę magnetyczną wybrać?

Wiertarki magnetyczne stają się coraz bardziej popularne na rynku domowym. Można je znaleźć w wielu warsztatach ślusarskich, produkcyjnych, a także w warsztatach naprawczych samochodów osobowych i ciężarowych. Urządzenia te są wyjątkowe i mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach. Dziś krótko opiszemy wiertarki ze stopą magnetyczną i odpowiemy na pytanie zawarte w tytule.

Wiertarki magnetyczne, wiertarki magnetyczne z elektromagnetycznym...

Urządzenia te są połączeniem wiertarki kolumnowej, wiertarki ręcznej i innych specyficznych narzędzi. Elektromagnes przyczepia się do wierconego materiału z siłą odpowiednią do wykonywanej pracy. Operator steruje wrzecionem poprzez przesuwanie suwaka, który jest kontrolowany przez dźwignię. Dzięki temu wiertarka jest stabilna i może wiercić otwory z dużą dokładnością.

Wiele lat temu wynaleziono wiertnice magnetyczne, które były wykorzystywane głównie do budowy wszelkiego rodzaju mniejszych lub większych konstrukcji stalowych. Było wiele miejsc, gdzie wiercenie otworów w trudno dostępnych miejscach było niemożliwe przy użyciu większych maszyn stacjonarnych. Oznaczało to, że wymagana była precyzja i dokładność. Wiele placów budowy wykorzystuje wiertarki elektromagnetyczne do budowy mostów i drapaczy chmur. Można śmiało powiedzieć, że magnesy są podstawą cywilizowanego społeczeństwa. Pomagają również budować infrastrukturę w krajach rozwijających się, czy to w Afryce, Azji, czy Ameryce Południowej. Obecnie na rynku jest wiele modeli, które można wykorzystać do niezliczonych zadań budowlanych, remontowych i produkcyjnych. Polskim producentem narzędzi do wiercenia z magnesem jest firma Promotech z Białegostoku. Ta polska firma zajmuje się produkcją tych urządzeń od 1987 roku i może konkurować z tak znanymi markami jak Fein, Bosch czy Euroboor.

Która wiertarka jest najlepsza?

To zależy... Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Po pierwsze, nie polecałbym najniższej jakości modeli produkowanych na Dalekim Wschodzie. Często są one wykonane z niskiej jakości materiałów i mają duży prześwit na kolumnach. Może to ograniczać precyzję wiercenia. Takie wiertarki można kupić już za około 1000-1200 zł. Jest to dobra cena, jeśli wiertarka jest potrzebna tylko do jednej pracy lub jeśli zamierzamy wiercić co roku. Wciąż można kupić przyzwoity sprzęt za około 2000 zł, który będzie służył przez lata. Przykładem tego jest wiertarka EVO42.

Wiertnica EVO42 - bardzo popularna, mała i ma dużą głębokość wiercenia jak na swoje gabaryty
Jeśli dysponujemy budżetem, drugim kryterium będzie średnica wiercenia. Praktycznie każdy producent tworzy nazwę modelu podając maksymalną średnicę wiercenia wiertła. Wiertarka EVO42 firmy Evolutiona Power Tools może wiercić otwory o średnicy nawet fi 42mm, natomiast wiertarka PRO76 firmy Promotech może wiercić otwory o średnicy nawet fi 76mm. Średnice te dotyczą wierteł trepanacyjnych, a nie zwykłych wierteł krętych. Te ostatnie prawie zawsze będą miały o połowę mniejszą średnicę. Dlaczego? Wyjaśniamy to w poprzednim artykule.

Wiertarka PRO 76 polskiego producenta, 2-biegowa z płynną regulacją obrotów
Możemy określić największe średnice, jakie zamierzamy wiercić i wtedy możemy zacząć szukać odpowiedniej wiertarki. Warto zastanowić się, czy nie zaoszczędzić pieniędzy i zainwestować w większą wiertarkę o większych możliwościach.

Istnieją różnice pomiędzy modelami wiertarek magnetycznych

Kuszące może wydawać się stwierdzenie, że wiertarki magnetyczne dzielą się na małe i duże wersje. Choć mają one mniej funkcji niż te większe, to jednak te mniejsze są lżejsze i bardziej mobilne, a także mogą być używane w trudnych miejscach i na wysokościach. Na przykład wiertarki takie jak EVO42 czy PRO 30/1 mogą wiercić do średniego fi42 lub fi30 mm z trepanem, a wiertarka kręta może wiercić do fi13. Trzeba jednak dokupić adapter do uchwytu wiertarskiego i wiertarki, aby można było wiercić tradycyjnymi wiertłami. Jest to nadal dużo i w większości przypadków wystarczy.

Większe wiertarki magnetyczne, takie jak PRO 76 czy Rotabroach ELEMENT75 są naprawdę mocne. Posiadają one wbudowany stożek Morse'a nr 3, który ułatwia i usprawnia ich pracę. Po pierwsze, wiertła można stosować na stożkach o średnicy do 32 mm. Wiertła te często są już używane w warsztatach, więc nie musimy kupować dodatkowych wierteł trepanacyjnych do mniejszych średnic. Można również zamontować uchwyt wiertarski na stożku Morse'a, aby używać mniejszych wierteł. Wiertła te mogą być również wykorzystywane do regulacji prędkości obrotowej oraz do zmiany kierunku obrotów prawo-lewo. Te funkcje pozwalają nam na gwintowanie, pod warunkiem zakupu odpowiedniego uchwytu.

Model Element 75 firmy Rotabroach to solidne urządzenie
Jak widać, to sporo opcji jak na jedno narzędzie. Znam osoby, które kupiły większą wiertarkę do jednej pracy, a następnie wykorzystały ją do zrobienia stołu ze stalowym blatem i używały tej wiertarki jako wiertarki stołowej do innych prac, takich jak gwintowanie czy wiercenie itp. Można to podsumować w następujący sposób: mniejsze wiertła nie mogą wiercić ani pogłębiać otworów, podczas gdy większe wiertła mogą gwintować. Wybór wiertła zależy od rodzaju wykonywanej pracy i użytkownika. Nawet jeśli wiertło jest uniwersalne, może nie sprawdzić się w każdej sytuacji. W przypadku prac na wysokościach, gdzie ciężar jest ważnym czynnikiem, lepiej nie gwintować.