Klucze dynamometryczne Beta: jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego warsztatu
Podstawy prawidłowej techniki stosowania kluczy dynamometrycznych
Używając klucza dynamometrycznego, przestrzegasz prawa Hooke'a, które jest podstawą działania każdego klucza dynamometrycznego.
Moment obrotowy to siła skręcająca wokół punktu lub osi, która jest mierzona przez pomnożenie przyłożonej siły przez odległość, na jaką działa ta siła. Siłę mierzy się w funtach lub uncjach, a odległość w stopach lub calach. Zatem 10 funtów siły wywieranej na koniec trzymetrowego pręta łamanego daje 30 funtów - lub funtów-stóp, w zależności od skali klucza - momentu obrotowego na gnieździe.
W jaki sposób prawo Hooke'a wchodzi w grę? I w ogóle, kim był Hooke?
Prawo Hooke'a wzięło swoją nazwę od Roberta Hooke'a,XVII-wiecznego angielskiego filozofa, naukowca i wynalazcy, któremu przypisuje się odkrycie prawa sprężystości.
Jak działa prawo Hooke'a
Zgodnie z prawem Hooke'a, ugięcie elastycznego materiału jest wprost proporcjonalne do siły, która powoduje jego ugięcie. Innymi słowy, odkształcenie lub deformacja jest proporcjonalna do naprężenia lub przyłożonej siły. Dopóki materiał nie przekroczy granicy sprężystości, powróci do swojego pierwotnego kształtu.
Jeśli na krawędzi płaskiej powierzchni umieścimy cienki, płaski pręt stalowy i zakotwiczymy go na jednym z końców, pręt będzie się zginał wprost proporcjonalnie do siły nacisku, a po zwolnieniu nacisku odbije się. Zestawiając wygięcie pręta ze skalą, można określić moment obrotowy wywierany na drugi koniec.
Różne rodzaje kluczy dynamometrycznych wykorzystują różne mechanizmy do stosowania prawa Hooke'a.
Jednym z najstarszych i najprostszych kluczy dynamometrycznych jest klucz płaski, który jest produkowany w różnych modelach, od mniejszych jednocalowych kluczy do takich, które wytrzymują obciążenie 300 lub więcej stóp funtowych.
Są to zazwyczaj trwałe klucze, choć ich wadą jest to, że użytkownik musi widzieć skalę klucza podczas pracy z nim. Nie klika ona, nie miga ani w żaden inny sposób nie informuje o osiągnięciu żądanego momentu obrotowego.
Na wyższym poziomie skali znajdują się cyfrowe klucze dynamometryczne, które wykorzystują prawo Hooke'a poprzez przymocowanie do pręta skrętnego tensometru - wydzielającego zmienne natężenie prądu elektrycznego w miarę zmiany jego kształtu. Gdy użytkownik dokręca śrubę i odchyla pręt, tensometr odczytuje ugięcie i podaje je w postaci wartości liczbowej na wyświetlaczu klucza.
Pozwól Maxpro upewnić się, że Twoje klucze są sprawne
Klucze dynamometryczne to wytrzymałe narzędzia, które mogą wykonywać ciężką pracę, ale ich ostatecznym zadaniem jest zapewnienie precyzyjnych pomiarów osobom, które ich używają.
Maxpro może pomóc Ci upewnić się, że Twoje klucze dynamometryczne i inne narzędzia są odpowiednio skalibrowane, tak abyś zawsze uzyskiwał potrzebne pomiary.
Od 1993 roku nasze laboratorium kalibracyjne buduje swoją reputację jako lider w dziedzinie urządzeń do montażu śrub i momentów obrotowych. Nasz certyfikat ISO 17025 wydany przez ALA oznacza, że posiadamy aprobatę czołowej agencji akredytacyjnej w kraju.
Oprócz naszych prac kalibracyjnych posiadamy również szeroką gamę produktów do pomiaru momentu obrotowego, które można sprzedać lub wypożyczyć. Skontaktuj się z Maxpro już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Ci w realizacji Twojego kolejnego projektu.