Rodzaje młotków i ich zastosowanie

Według profesjonalistów nie ma pracy, która nie wymagałaby młotka. Które młotki są najlepsze do jakich prac? Jest wiele młotków, więc szybko powiemy Ci, który z nich jest najlepszy do danej pracy. Majsterkowicze znajdą wiele innych zastosowań dla młotków, których producenci nigdy sobie nie wyobrażali. Nie będziesz w stanie wbijać gwoździ za pomocą młotka korującego lub małego młotka blaszanego. Powinieneś mieć kilka narzędzi tego typu.

Rozmiary i waga młotków

Młotki mogą być małe lub na tyle duże, że słabeuszom trudno jest je podnieść. Musisz wziąć pod uwagę ergonomię młotka przy wyborze jego wielkości. Chcesz taki, który jest łatwy do trzymania i nie jest zbyt ciężki. Najlepsze młotki są wyważone i są najwygodniejsze w użyciu. Główka młotka (część, która uderza w materiał) nie powinna być zbyt ciężka - 0,3 kg to minimum.

Wygodna rękojeść

Trzonki młotków to części, które je trzymają i są tradycyjnie wykonane z drewna. Nowoczesne młotki mają trzonki z kompozytu lub włókna szklanego. Czasami trzonki są wykonane z metalu lub grafitu. Gumy są nakładane na trzonki przez producentów dla wygody użytkownika. Takie młotki nie będą się łatwo wyślizgiwać z rąk. Aby móc sprawnie posługiwać się młotkiem, należy trzymać go blisko trzonka. Sprawdź młotek dynamometryczny na narzedzi-esklep.pl

Młotek

Młotki uniwersalne

  • Młotki ślusarskie są chętnie wybierane ze względu na swoją uniwersalność. Mogą być używane do prac blacharskich lub wbijania gwoździ. Niektóre młotki mogą być dość duże i mogą ważyć nawet do 10 kg. Takie młotki są najczęściej wykorzystywane do prac rozbiórkowych.
  • Młotki murarskie mają z tyłu wąską, długą główkę, która jest płaska i ma płaski koniec. Ta płaska część służy do rozbijania cegieł. Wykonane są one głównie z metalu monolitycznego. Trzonek jest wtedy pokryty gumą.
  • Młotki ciesielskie mają główkę z hartowanej stali i trzonek z drewna lub tworzywa sztucznego. Główka jest wyprofilowana z tyłu w kształcie pazura i może służyć do odrywania desek. Z tyłu mają nacięcie, które umożliwia wyciąganie gwoździ z drewna.
  • Młotki stolarskie są bardzo podobne do młotków ciesielskich z tym, że nie posiadają pazura. Mają z tyłu nacięcie, które pozwala na wyciąganie gwoździ. Używa się ich przede wszystkim do precyzyjnego wbijania gwoździ, więc główka młotka jest niewielka.
  • Młotki gumowe służą przede wszystkim do prac budowlanych i wykończeniowych. Używane są w murarstwie do stukania w bloczki, cegły lub pustaki i korygowania ich ułożenia na zaprawie. Młotki te są wykorzystywane przez płytkarzy podczas wyrównywania płytek. Młotki te przydadzą się również, gdy trzeba przykleić do ścian płyty gipsowe. Kruchy materiał nie zostanie uszkodzony przez młotki gumowe. Młotki gumowe są lekkie o wadze 0,5 kg.
  • Młotki drewniane wykonane są w całości z drewna, najczęściej bukowego. Znajdują zastosowanie w stolarstwie i blacharstwie.
  • Młotki spawalnicze - Używane są przez spawaczy do usuwania żużlu, który powstaje podczas spawania, czyszczenia spoin i usuwania odprysków. Posiadają długą rączkę i wąską, spiczastą główkę z końcówką dłuta. Trzonek może być obudowany od spodu plastikiem lub metalową osłoną w kształcie spirali.
  • Młotki blacharskie mogą mieć wymienne główki o różnych kształtach. Profesjonalni blacharze powinni posiadać co najwyżej dwie główki do tego typu młotka. Można też znaleźć młotki blacharskie, które mają niewymienne główki. Obuch może mieć inny kształt z jednej strony na drugą. Młotki blacharskie mogą być używane do profilowania części blaszanych, takich jak części karoserii samochodowej. Obuch niektórych młotków blacharskich jest chroniony przez plastikową osłonę. Można też dostać młotki blacharskie z profilowanymi gumowymi główkami.

Młotki bezodrzutowe i dwuobuchowe

  • Młotki dwutaktowe - Po obu stronach główki mają tępo zakończone ostrza. Czasami nazywane są młotkami brukarskimi. Zwykle wykonane są z drewna do ich trzonków. Służą do uderzania w płyty chodnikowe lub kostkę brukową podczas układania nawierzchni. Młotki dwuostrzowe mogą być również nazywane młotkami blaszanymi.
  • Młotki bezodrzutowe - ich główka ma puste wnętrze i jest wypełniona śrutem. Dzięki temu po uderzeniu nie odbijają się od materiału. Mogą być używane do wbijania pali, palików i słupków. Najczęściej są pokryte 100% PCV. Chroni to materiał przed uszkodzeniem.