Klucze dynamometryczne Beta: jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego warsztatu
Sprawdzanie momentu dokręcenia śrub
Wiedza o tym, jak sprawdzać moment obrotowy śrub, jest kluczowym czynnikiem zapewniającym, że elementy złączne nie ulegną uszkodzeniu. Istnieje kilka sposobów określania momentu obrotowego śrub, w tym kontrolamomentu obrotowego.
Jak pisze Bill Eccles z Bolt Science, można to osiągnąć na trzy sposoby:
-
Metoda momentu obrotowego - jest to najczęściej stosowana forma kontroli momentu obrotowego, polegająca na pomiarze momentu obrotowego wymaganego do obrócenia śruby/nakrętki o niewielki kąt (zwykle od 2 do 10 stopni) w kierunku dokręcania.
-
Metoda wyłączonego momentu obrotowego - ta metoda polega na pomiarze momentu obrotowego potrzebnego do obrócenia śruby/nakrętki w kierunku nie dokręcania (jest on zwykle mniejszy niż moment obrotowy dokręcania).
-
Metoda zaznaczonego łącznika - wymaga zaznaczenia położenia śruby i nakrętki względem połączenia, poluzowania ich o kąt około 30 stopni, a następnie zmierzenia momentu obrotowego potrzebnego do przywrócenia śruby do zaznaczonego położenia.
"Każda z tych trzech metod ma swoje wady" - mówi Eccles. "Kluczowym założeniem w każdej z nich jest to, że zmierzona wartość momentu obrotowego jest prawdziwą oceną szczelności połączenia. Krytyczną wadą każdej z tych metod jest założenie, że współczynnik tarcia nie uległ zmianie w czasie od dokręcenia śruby/nakrętki do zakończenia procesu sprawdzania."
Ponadto zmiany temperatury i wilgotności oraz skutki korozji po pierwszym dokręceniu śruby mogą wpływać na wartość współczynnika tarcia i momentu obrotowego, ale nie na siłę docisku.
Eccles proponuje alternatywny sposób sprawdzania momentu obrotowego śruby, zwany metodą "on-off-on", która polega na dokręcaniu, rozluźnianiu i ponownym dokręcaniu śruby (stąd "on-off-on").
Metoda ta, jak mówi Eccles, może dostarczyć informacji o sile docisku śruby, co pozwala na lepszy wgląd w integralność konstrukcyjną połączenia.
Jest to metoda, która najlepiej sprawdza się, gdy elementy złączne są dobrze nasmarowane i mają z natury niskie wartości tarcia, a kontrolę przeprowadza się wkrótce po ich zamontowaniu.
I odwrotnie, metoda "on-off-on" byłaby mniej skuteczna w przypadku niesmarowanych elementów złącznych o wysokim współczynniku tarcia, długo po montażu w środowisku, w którym istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia korozji.
Jeśli masz obawy co do narzędzi używanych do sprawdzania momentu obrotowego śrub, Maxpro służy pomocą. Spędziliśmy prawie 25 lat na rozwiązywaniu dla naszych klientów problemów związanych z kluczowymi zastosowaniami połączeń śrubowych.
Nasze laboratorium posiada akredytację zgodną z normami ISO/IEC 17025 w zakresie testowania i kalibracji i może przeprowadzać kalibrację hydraulicznych, elektronicznych i pneumatycznych kluczy dynamometrycznych, a także kalibrację manometrów i przetworników momentu obrotowego.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w realizacji Twojego kolejnego projektu.