Szlifowanie drewna: Jaką szlifierkę i papier ścierny wybrać?


Drewno starannie wyszlifowane i odpowiednio zabezpieczone wygląda pięknie i praktycznie. Stare drewniane powierzchnie możemy szybko odnowić za pomocą prostych narzędzi. Z łatwością zadbasz o meble kuchenne, regały, blaty i stoły. Usuniemy wszelkie zabrudzenia i przygotujemy powierzchnię do malowania lub lakierowania. Jak się za to zabrać? Szlifowanie drewna wbrew pozorom nie jest trudne. Wymaga chęci posługiwania się prostymi narzędziami i chęci do nauki. Zobaczmy, jakie narzędzia będą nam potrzebne, aby szybko i sprawnie przeszlifować drewnianą powierzchnię.

DLACZEGO WARTO SZLIFOWAĆ DREWNO?

Drewniane meble i inne naturalne materiały z czasem tracą swoje pierwotne piękno, w przeciwieństwie do wyrobów z metalu czy kamienia. Drewno jest również mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia, zarysowania i drzazgi. Często odnawiamy drewniane przedmioty poprzez szlifowanie powierzchni, a następnie malowanie i lakierowanie. W ten sposób zachowujemy drewniane przedmioty na kolejne dziesiątki lat.

Na czym polega szlifowanie drewna? Czynność ta ma na celu wygładzenie i wyrównanie powierzchni poddanej obróbce. Pozbywamy się również wszelkich lakierów, klejów i farb. Dzięki szlifowaniu drewno staje się bardziej jednolite i gotowe do dalszej obróbki, takiej jak impregnacja czy malowanie.

TECHNIKI SZLIFOWANIA DREWNA

Istnieją dwie metody szlifowania drewna: ręczna i maszynowa. Na czym polegają różnice? Wszystko zależy od narzędzi, których używasz. Szlifowanie ręczne odbywa się przy użyciu papieru ściernego o odpowiedniej ziarnistości. Ręczne szlifowanie drewna to świetne ćwiczenie, które pozwala na oswojenie się z tym procesem. Dzięki temu możemy zaobserwować, jak zachowuje się szlifowane drewno i jaki wpływ na wynik ma grubość papieru ściernego. Ważne: ręczne szlifowanie drewna jest bardziej efektywne w przypadku miękkich odmian tego naturalnego materiału. W przypadku nieco twardszych gatunków drewna może być wymagany profesjonalny sprzęt.

Szlifowanie maszynowe wymaga użycia elektronarzędzi lub urządzeń pneumatycznych. Dzięki temu cały proces przebiega znacznie szybciej. Obsługa specjalistycznego sprzętu wymaga wprawy. Najlepsze efekty daje połączenie obu metod szlifowania. Do szybkiego usuwania farb i powłok idealnie nadają się urządzenia mechaniczne. Natomiast szlifowanie ręczne może być stosowane w celu osiągnięcia trudno dostępnych miejsc i zachowania maksymalnej precyzji.

CZYM SZLIFOWAĆ DREWNO

Papier ścierny jest najlepszym materiałem do szlifowania drewna, zarówno ręcznego, jak i maszynowego. Szlifowanie ręczne można wykonać za pomocą klocka, ale przy użyciu elektronarzędzi potrzebujemy papieru ściernego o określonym kształcie i rozmiarze. Dowiedzmy się, które elektronarzędzia są najlepsze do szlifowania elementów drewnianych.

PAPIER SZLIFOWANY

Nie jest to elektronarzędzie, ale doprowadzi Cię tam, gdzie potrzebujesz. Podczas pracy z drewnem należy stopniowo zwiększać ziarnistość papieru, którego używamy. Każda kolejna ziarnistość sprawia, że papier jest gładszy i pozostawia mniej rys podczas szlifowania. Jaka ziarnistość papieru ściernego jest najlepsza do szlifowania twardego drewna? Wszystko zależy od twardości przedmiotu i jego pochodzenia. Jeśli jest to drewno, nie można użyć papieru o niskiej gradacji. Jeśli jednak na powierzchni znajdują się grube warstwy kleju lub lakieru, może być potrzebny papier o niższej granulacji, np. 80-100.

Szlifowanie drewna kończy się na papierze o ziarnistości pomiędzy 200-220. Stopniowo poziom ten będzie się zwiększał. Po zastosowaniu niezbędnych preparatów można wznowić szlifowanie, ale dopiero wtedy używa się papieru ściernego o wysokiej gradacji.

Uwaga: Po każdym zastosowaniu ziarna ściernego należy oczyścić powierzchnię drewna. Do czyszczenia powierzchni drewna należy używać suchej szmatki lub odkurzacza. Pył może porysować powierzchnię, jeśli nie zostanie usunięty.

SZLIFIERKA KĄTOWA

Szlifierki kątowe są popularnym elektronarzędziem, które jest używane zarówno w budownictwie, jak i w domu. Są one niezwykle wszechstronne i mogą być używane nie tylko do szlifowania, ale także do cięcia i polerowania. Czy nadają się do szlifowania? Mogą być używane, ale powinny być używane z ostrożnością i rozwagą. Duża prędkość obrotowa może spowodować, że drewno zamiast być szlifowane, będzie się palić. Do szlifowania zgrubnego można jednak używać szlifierek kątowych w wersji przewodowej lub bezprzewodowej.

SZLIFIERKI OSCYLACYJNE
Mimo że szlifierki oscylacyjne nie są tak wyspecjalizowanymi elektronarzędziami, cieszą się coraz większą popularnością wśród domowych majsterkowiczów ze względu na swoją wszechstronność. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ceny tego typu sprzętu zaczynają się od niespełna 200 polskich lirów (w przypadku urządzenia średniej klasy, np. szlifierki oscylacyjnej Ryobi RSS200G. Szlifierki oscylacyjne różnią się dość znacznie od szlifierek kątowych. Wersje orbitalne wyglądają jak trójkąt lub prostokąt. Osoby z niewielkim doświadczeniem powinny rozważyć przypadkowe szlifierki oscylacyjne. Mają one niewielki wpływ na drewno i są łatwe w użyciu. Jest to świetne narzędzie do szlifowania miękkiego drewna.

SZLIFIERKA MIMOŚRODOWA
Szlifierki mimośrodowe mają okrągły kształt i są mieszanką szlifierek orbitalnych i kątowych. Ponieważ łączą w sobie ruch orbitalny i ruch obrotowy papieru, dlatego są tak popularne. Dzięki temu są one znacznie bardziej wydajne niż szlifierki oscylacyjne. Idealnie nadają się do szlifowania większych powierzchni. Wadą tego narzędzia jest jego okrągły kształt, który utrudnia dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

SZLIFIERKA TAŚMOWA
Szlifierki taśmowe mają dużą wydajność i mogą szlifować duże powierzchnie z dużą efektywnością. Z tego powodu idealnie nadają się do szlifowania podłóg drewnianych. Nie są łatwe w obsłudze i mogą stanowić wyzwanie dla osób, które nie mają doświadczenia w obróbce drewna.

SZLIFOWANIE NA SUCHO CZY NA MOKRO
Większość ludzi powie Ci, że szlifowanie drewna na mokro jest niemożliwe. Nie chcesz przecież, aby drewniany przedmiot został uszkodzony przez wilgoć. Jednak ważne jest, aby znać różnicę między "szlifowaniem suchego drewna" a "szlifowaniem na sucho". Celem szlifowania nie jest całkowite nasączenie przedmiotu wodą, lecz wykonanie tej samej czynności za pomocą specjalnych papierów wodoodpornych.

Jak prawidłowo szlifować drewno na mokro? Najpierw należy zabezpieczyć drewno środkiem ochronnym. Dopiero wtedy możemy przystąpić do pracy. Za pomocą papieru wodoodpornego należy namoczyć drewno w wodzie. Następnie przeszlifuj powierzchnię drewna za pomocą papieru. Nie należy używać do tego celu zwykłego papieru ściernego. Stanie się on szybko miękki i ulegnie przebarwieniu. Papier ścierny na bazie wody ma tendencję do ciemnoniebieskiego lub czarnego koloru, podczas gdy zwykły papier ścierny na sucho może być ciemnoczerwony.