Klucze dynamometryczne Gedore: niezbędne narzędzia dla każdego mechanika
Prawidłowa kalibracja klucza dynamometrycznego: Co każdy brygadzista powinien wiedzieć
Prawidłowe wzorcowanie zgodnie z normą 17025 powinno być obowiązkowym elementem konserwacji dla każdego brygadzisty, który zarządza przemysłowymi kluczami dynamometrycznymi.
Norma ta - znana pod nazwą IS0/IEC 17025 - została opracowana w 1999 r. i jest stosowana w celu wykazania, że laboratorium kalibracyjne działa zgodnie z najwyższymi standardami. Zlecając kalibrację narzędzi dynamometrycznych laboratorium posiadającemu akredytację ISO/IEC 17025, można mieć pewność, że:
- Laboratorium posiada szczegółowy program jakości dla wszystkich procesów i procedur.
- Przeszkoliło swoich pracowników w zakresie praktyk ISOC/IEC 17025.
- przeszło audyt i zostało usankcjonowane przez niezależną agencję akredytacyjną, taką jak A2LA.
Po przeprowadzeniu kalibracji klucza należy podjąć pewne kroki, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie i dokładne odczyty.
- Podczas pracy z kluczem dynamometrycznym należy zawsze nosić okulary ochronne lub gogle.
- Pamiętaj o przestrzeganiu specyfikacji producenta dotyczących kierunku i wzoru/sekwencji momentu obrotowego, właściwej siły, stosowania smarów oraz cykli dokręcania i zwalniania momentu obrotowego.
- Nigdy nie należy przekraczać zalecanego zakresu roboczego klucza dynamometrycznego.
- Nie należy używać akcesoriów ani przedłużaczy uchwytu, chyba że producent wyraźnie na to zezwolił.
- Dokonaj przeglądu narzędzia i sprawdź, czy nie ma pękniętych lub zużytych nasadek. Nasmaruj i wymień zużyte części.
- Upuszczenie klucza dynamometrycznego może spowodować utratę dokładności jego kalibracji. Jeżeli wiesz - lub podejrzewasz, że klucz został upuszczony, zleć sprawdzenie go producentowi lub zaufanemu laboratorium kalibracyjnemu.
- Gdy klucze dynamometryczne nie są używane, przechowuj je w futerale ochronnym. Unikaj narażania ich na działanie ekstremalnych temperatur, wysokiej wilgotności i środowisk korozyjnych.
- Moment obrotowy należy nakładać powoli i metodycznie, unikając gwałtownych ruchów.
- Gdy klucz dynamometryczny sygnalizuje - poprzez kliknięcie, sygnał dźwiękowy lub migające diody - że moment obrotowy został przekroczony, należy natychmiast zaprzestać jego używania.
- Regularnie zlecaj kontrolę i ponowną kalibrację klucza dynamometrycznego. Niektórzy specjaliści zalecają kalibrację po 2500 powtórzeń. Nawet jeśli nie osiągnąłeś tej liczby, kalibracja narzędzia co sześć miesięcy może przynieść korzyści.
Jeśli zastanawiasz się nad prawidłową kalibracją kluczy dynamometrycznych 17025, Maxpro może Ci pomóc. Od prawie 25 lat pomagamy profesjonalistom upewnić się, że pracują z dokładnymi i niezawodnymi narzędziami.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszym katalogu narzędzi dynamometrycznych i laboratorium posiadającym akredytację ISO/IEC 17025.